Aktuality

news-img.png

Vznik secondhand obchodů v Anglii a u nás

01.05.2012
První obchod v Anglii byl založen na Broad Street v Oxfordu, a začala ho provozovat společnost OXFAM v prosinci roku 1947. Oxfam otevřel jedny z prvních second hand obchodů v Anglii. Historii společnosti naleznete po klinutí na následující odkaz www.oxfam.org.uk/what-we-do/about-us/history-of-oxfamJako nekomerčně výdělečný nicméně byl ve skutečnosti  jeden z prvních Červený kříž, který zahájil charitativní prodej v 17 obchodech Old Bond Street v Londýně, již v roce 1941. A to z důvodu II. světové války a z důvodu hmotné nouze obyvatel. Celkem bylo na 200 stálých charitativních obchodů Červeného kříže (po dobu trvání války) a asi 150 dočasných které byly otevřeny během válečných let. Licence vydané Board of Trade zaručovaly, že veškeré zboží nabízené k prodeji v těchto prvních second handech byly dary. Nákup pro zpětný prodej byl zakázán. Celý výtěžek z prodeje musel být předán vévodou z Gloucesteru Červenému kříži a St John fondu. Většina prostor, kde se charity shopy provozovaly byly zapůjčeny bez nájemného a v některých případech majitelé také hradili náklady na vytápění a osvětlení.


U nás byl první velký boom second hand obchodů počátkem devadesátých let 20. stoleti a to ihned po pádu totalitního režimu a následné poptávce po západní módě za nízkou cenu. První second hand obchody dovážely zboží převážně z Německa a Švýcarska. Jednalo se o méně kvalitní a módní oblečení, avšak postsocialistický hlad po všem západním naplňoval obchody koupěchtivými zákazníky a díky vysoké poptávce vyrůstaly secondhand obchody jako houby po dešti. Koncem devadesátých let však se vzrůstajícími nároky a díky již široké nabídce nákupních center začala poptávka po secondhand oblečení klesat a slabší maloobchodní prodejny se zavíraly.

 

Další velký návrat nastal, když na Český trh pronikla počátkem roku 2004 společnost Brittex, která jako jedna z prvních nabízela vysoce kvalitní a módní oblečení z Anglie. Ještě téhož roku jsme otevřeli prodejnu specializující se pouze na dětské second hand oblečení  www.secondhand-woow.cz/html/index_html.html v Chomutově, následně v Lounech, v Ústí nad Labem, v Praze 7 Holešovicích a v Praze 9 Vysočanech. Byli jsme jedni z prvních, kteří začali provozovat specializovaný výhradně dětský second hand se zbožím z Anglie.

 

Velký rozmach nastal postupně v letech 2004 - 2006 po zpřístupnění dostupnosti  internetu širokým masám, kdy na trh vstoupili internetové aukční portály jako www.aukro.cz nebo portál specializující se přímo na prodej bazarových věcí po dětech www.mimibazar.czwww.mimibazar.cz a second hand oblečení tak mohla nabízet každá novopečená maminka přímo od domácího stolu. Tímto okamžikem začal konec klasických dětských sekáčů, tak jak jsme je znali. Díky široké nabídce na trhu se zůžila poptávka na konkrétní značky a největší poptávka byla po oděvní značce Next. Dalšími vyhledávanými značkami jsou například George, H a M, Mothercare, Gap a Adidas.

 

Vznikem internetových secondhandů jako jsme my www.satnicek.cz/uvod.html a portálů nabízejících použité oblečení nejen po dětech se rozptýlila poptávka a mnoho obchodů nabízející dětské použité oblečení tak bylo nuceno zavřít. V současné době jsou klasické kamenné secondhandy u nás lehce v pozadí internetových obchodů, které jsou díky on line obchodování dostupné 24 hodin, po celý rok a z jakéhokoliv místa na světě.

 

Avšak je stále mnoho zákaznic, které dají přednost přehrabování mezi ramínky a navštíví raději klasický dětský sekáč. Pocit který máte když se před Vámi na ramínku objeví nádherný kousek, šitý na míru vašemu dítěti je pro mnoho maminek srovnatelný s pocitem z dětství, kdy jste ve skříňce na dobroty našli zapomenutou čokoládovou figurku z Vánoc.Autor : secondhand Šatníček


Zpět do obchodu

Aktuality

Vánoční provoz a doručovací doby zásilek 2018/2019

03.12.2018

Vážené zákaznice, Vánoce se již kvapem blíží a některé z Vás s námi oslaví již sedmé Vánoce... :-) a tak jako každoročně si Vám dovolujeme připomenout, že v předvánočním čase se doručovací doba České pošty vzhledem k jejímu předvánočnímu vytížení protahuje až na dvojnásobek. Týden není v tuto dobu nic ojedinělého.....využívejte tedy raději dopravu balíčků kurýrní službou PPL, která je již téměř rok za stejnou cenu jako Pošta a zpravidla Vám balíček doručí do dvou až třech pracovních dnů.....

celý článek

Sklad od 1.1.2019 na nové adrese

30.11.2018

Během Vánočních svátků se stěhujeme se do nově zrekonstruovaných skladů. Tím dojde i k několika změnám ohledně osobních odběrů v Letňanech.

celý článek

Oblékejte své děti chytře

22.03.2018

Na českém trhu je v současné době velké množství firem, které nabízí levné oblečení pro děti a kojence. Několik řetězců je dokonce v každém větším městě. Nabízejí dětské oblečení za velmi nízké ceny, člověku se nechce ani věřit, že to za tuto cenu dokáže někdo vyrobit, protože dětské triko s obrázkem Star Wars nebo Minnie v ceně triička není jenom materiál na výrobu, cena práce, přeprava, ale i autorská práva Disney, která většinou tvoří až 20% ceny konečného produkt...

celý článek

Novinky na váš email