Aktuality

news-img.png

Vznik secondhand obchodů v Anglii a u nás

01.05.2012
První obchod v Anglii byl založen na Broad Street v Oxfordu, a začala ho provozovat společnost OXFAM v prosinci roku 1947. Oxfam otevřel jedny z prvních second hand obchodů v Anglii. Historii společnosti naleznete po klinutí na následující odkaz www.oxfam.org.uk/what-we-do/about-us/history-of-oxfamJako nekomerčně výdělečný nicméně byl ve skutečnosti  jeden z prvních Červený kříž, který zahájil charitativní prodej v 17 obchodech Old Bond Street v Londýně, již v roce 1941. A to z důvodu II. světové války a z důvodu hmotné nouze obyvatel. Celkem bylo na 200 stálých charitativních obchodů Červeného kříže (po dobu trvání války) a asi 150 dočasných které byly otevřeny během válečných let. Licence vydané Board of Trade zaručovaly, že veškeré zboží nabízené k prodeji v těchto prvních second handech byly dary. Nákup pro zpětný prodej byl zakázán. Celý výtěžek z prodeje musel být předán vévodou z Gloucesteru Červenému kříži a St John fondu. Většina prostor, kde se charity shopy provozovaly byly zapůjčeny bez nájemného a v některých případech majitelé také hradili náklady na vytápění a osvětlení.


U nás byl první velký boom second hand obchodů počátkem devadesátých let 20. stoleti a to ihned po pádu totalitního režimu a následné poptávce po západní módě za nízkou cenu. První second hand obchody dovážely zboží převážně z Německa a Švýcarska. Jednalo se o méně kvalitní a módní oblečení, avšak postsocialistický hlad po všem západním naplňoval obchody koupěchtivými zákazníky a díky vysoké poptávce vyrůstaly secondhand obchody jako houby po dešti. Koncem devadesátých let však se vzrůstajícími nároky a díky již široké nabídce nákupních center začala poptávka po secondhand oblečení klesat a slabší maloobchodní prodejny se zavíraly.

 

Další velký návrat nastal, když na Český trh pronikla počátkem roku 2004 společnost Brittex, která jako jedna z prvních nabízela vysoce kvalitní a módní oblečení z Anglie. Ještě téhož roku jsme otevřeli prodejnu specializující se pouze na dětské second hand oblečení  www.secondhand-woow.cz/html/index_html.html v Chomutově, následně v Lounech, v Ústí nad Labem, v Praze 7 Holešovicích a v Praze 9 Vysočanech. Byli jsme jedni z prvních, kteří začali provozovat specializovaný výhradně dětský second hand se zbožím z Anglie.

 

Velký rozmach nastal postupně v letech 2004 - 2006 po zpřístupnění dostupnosti  internetu širokým masám, kdy na trh vstoupili internetové aukční portály jako www.aukro.cz nebo portál specializující se přímo na prodej bazarových věcí po dětech www.mimibazar.czwww.mimibazar.cz a second hand oblečení tak mohla nabízet každá novopečená maminka přímo od domácího stolu. Tímto okamžikem začal konec klasických dětských sekáčů, tak jak jsme je znali. Díky široké nabídce na trhu se zůžila poptávka na konkrétní značky a největší poptávka byla po oděvní značce Next. Dalšími vyhledávanými značkami jsou například George, H a M, Mothercare, Gap a Adidas.

 

Vznikem internetových secondhandů jako jsme my www.satnicek.cz/uvod.html a portálů nabízejících použité oblečení nejen po dětech se rozptýlila poptávka a mnoho obchodů nabízející dětské použité oblečení tak bylo nuceno zavřít. V současné době jsou klasické kamenné secondhandy u nás lehce v pozadí internetových obchodů, které jsou díky on line obchodování dostupné 24 hodin, po celý rok a z jakéhokoliv místa na světě.

 

Avšak je stále mnoho zákaznic, které dají přednost přehrabování mezi ramínky a navštíví raději klasický dětský sekáč. Pocit který máte když se před Vámi na ramínku objeví nádherný kousek, šitý na míru vašemu dítěti je pro mnoho maminek srovnatelný s pocitem z dětství, kdy jste ve skříňce na dobroty našli zapomenutou čokoládovou figurku z Vánoc.Autor : secondhand Šatníček


Zpět do obchodu
Detail
item item

Šedý slabší šátek nový

79 Kč

Velikost: 86

Detail

Aktuality

Expedice zásilek během Vánoc a svátků

03.12.2021

Vážené zákaznice, ve čtvrtek 22.12.2022 jsme zde letos naposledy a budeme až těsně před Silvestrem, ale pouze pracovníci na skladu a na dodání NOVINEK. Expedice a příprava zásilek, včetně pracovníků na telefonu a emailu proběhne až 02.01.2023

celý článek

Změny v osobním odběru HOLEŠOVICE

26.08.2019

Vážené zákaznice, osobní odběr v Holešovicích je stále ZDARMA. Od 1.9.2019 si ale nově objednávky budete moci vyzvednout již pouze jako celek a nevyhovující oblečky zaslat balíčkem přes pobočku jakékoliv Zásilkovny nebo donést opět zabalené jako balíček zpět na výdejní místo ( obchod Holešovice ) viz. Reklamace, vrácení zboží K zásilce vždy přiložíte vyplněný reklamační formulář který naleznete na naších stránkách, viz reklamace zboží. Zpětný svoz jak přes Zásilkovnu, tak i přes obchod je zpoplatněn 49,- které Vám budou odečteny z ceny zboží. Částku Vám poukážeme zpět na účet, který vyplníte do formuláře. K tomuto opatření musíme přistoupit jak z účetních tak logistických důvodů. Děkujeme za pochopení, kolektiv obchodu.

celý článek

Slow fashion - pomalá móda, která šetří přírodu

24.05.2019

Koncept slow fashion šetří životní prostředí a bojuje proti plýtvání přírodními zdroji a bezmyšlenkovitému nakupování, kdy byl zákazník marketingem vychován a donucen k tomu aby nakoupoval v hesle "Nekup to, když je to tak levné" Jednou z možností, jak nakoupit pomalou módu je nákup v secondhandu

celý článek

Novinky na váš email