Aktuality

news-img.png

Lahvičky - nebezpečné hračky v rukou vašich batolat!

24.09.2012Lahvičky - nebezpečné hračky v rukou vašich batolat!

 


 

Jakkoli to zní nelogicky, jednou z prvních dovedností, kterou si vaše dítě spolu s chůzí osvojí, je to, že nakročí a odloží hrneček. Podle pediatrů je totiž záslužné, že zodpovědní rodiče připravují pro chůzi svého potomka celý dům a odstraňují z dosahu všechny nebezpečné předměty, zabezpečují schodiště atd. Přitom ale nechávají kojencům v ruce velice účinnou zbraň, kterou si mohou jejich zlatíčka ublížit. Trénovací hrneček, dudlík nebo lahvičku v ústech.

 

Podobné nádobky, pokud jsou totiž využívány nevhodným způsobem, mohou poškodit dětská ústa. Vy, jako zodpovědná matka, ale chcete, aby vaše dítě dodržovalo pitný režim, pilo dostatek tekutin, takže mu lahvičku nabízíte prakticky neustále. Dokonce ji má vaše zlatíčko na stole k dispozici, aby se mohlo obsloužit, kdykoli se mu zachce. Jste si ale jistá, že je to ten správný způsob? Během prvních měsíců, kdy se ratolest učí chodit, není její stabilita právě nejlepší a často se může stát, že se dítko rozběhne i s plastovým předmětem v ústech, nevyrovná balanc a spadne. Na ústa vyplněná plastem. Studie publikovaná v časopise Pediatrics se touto záležitostí zabývá velice důkladně a uvádí, že během posledních dvaceti let bylo v nemocnicích v USA ošetřeno nezanedbatelné procento dětí s poraněním úst. Ve věku tří a méně let.

 

Později se podobné úrazy přihodí například při pádu z kola a podobně, ale to už je jiný příběh. V letech 1991 až 2010 bylo takto poraněno více než 45 tisíc dětí. Jen ve Spojených státech. V Česku zatím podobná statistika neexistuje, faktem ale je, že na pohotovostech lékaři také ošetřují vyražené zuby. Statisticky vycházejí dvě třetiny úrazů na lahvičku v ústech, zbylá třetina pak na dudlík v pusince během chůze. Nejčastěji bývají takovýmto pádem poraněny zuby, dásně, může dojít k poškození jazyka a patra, v nejlepším případě pouze k roztržení rtu.

 

 

Myslete za dva

Dětští lékaři, kteří se na zmiňovaném výzkumu podíleli, se shodují na tom, že velice často rodiče odstraní největší překážky, které by dítěti mohly bránit v bezpečném pohybu, a pak jsou překvapení, že i takto může dojít k poměrně závažnému poranění. Mimoto se kvůli obavám z toho, co všechno (BPA, ftaláty a podobně) může obsahovat plast lahvičky, matky vracejí ke skleněným lahvičkám. Pokud si ovšem takovou nádobku vrazí dítě do úst, následky pádu bývají mnohem fatálnější. Lékaři ve své zprávě popisují zuby vyražené z kostí dásní visící na zbytku tkáně. Kvůli takto vyraženým zubům ovšem roste riziko, že i trvalý chrup poroste obtížně, křivě.

 

 

Komplikace na dlouhá léta

Lékařka Joanna Cohen, která se věnuje ošetřování dětí v úrazové ambulanci ve Washingtonu, tvrdí, že poranění bývají často považovaná za kosmetická, mohou být ovšem mnohem závažnějšího, rozsáhlejšího, a hlavně trvalejšího charakteru. Špatně zvládnutým pádem se může poškodit čelistní kloub a další kosti, které se pomalu a bolestivě hojí, může dojít k pozastavení nácviku řeči a k dalším, na první pohled nekombinovatelným komplikacím. Děti, které jsou s výše uvedenými poraněními převezeny na pohotovost, většinou končí v péči chirurgů, dentistů a dalších odborníků, kteří dlouhodobě napravují jeden chybný krok.

 

Maminčin chybný krok, uvádí na pravou míru Joanna Cohen. Dítě nikdy nemůže za to, že chodí zpočátku pomalu a jeho chůze je vratká. Navíc nemůže předjímat vše, co by se mohlo stát, kdyby… Od toho by mělo mít každé dítko natolik zodpovědného rodiče, že mu podobné riskantní kousky neumožní.
 

 

Kdy se s dítětem, které upadlo, vydat na pohotovost?

Vždycky byste měla potomka kontrolovat, jestli po pádu reaguje, komunikuje s vámi. Jestliže je apatický, upadá do spánku, krvácí či se silně uhodil do hlavy, na nic nečekejte a vyrazte na kontrolu k lékaři. Je lepší vydat se k němu zbytečně než do konce života litovat, že jste podcenila a špatně vyhodnotila následky na první pohled nijak vážně vypadajícího pádu.
 

 

Spojené nádoby

Odborníci také přišli s tvrzením, že děti, jež mezi šestým měsícem a jedním rokem již nepoužívaly dudlík, byly méně náchylné k zánětům středního ucha a dalším onemocněním. Seberte tedy svému potomkovi včas dudlík, naučte ho pít i jíst u stolu, případně vsedě na zemi, na židličce nebo kdekoli vás napadne, ale vneste do jeho života řád. Jenom díky němu se můžete vyhnout mnoha nepříjemným zraněním, která by vás mohla potrápit na pořádně dlouhou dobu. Joanna Cohen ještě dodává: „Vy také nejíte a nepijete během běhu na autobus, procházky v parku a podobně.

 

Vysvětlete svému dítěti, že takové chování není vhodné, a naučte ho soustředit se vždy pečlivě na jednu činnost. Tak totiž také předejdete případné obezitě svého potomka. Děti, které jedí a pijí bezmyšlenkovitě během hry, jsou totiž mnohem víc náchylné i k tomuto civilizačnímu onemocnění.“ Pokud tedy bude vaše zlatíčko jíst a pít odmalička v klidu, nejenže udělá něco pro své budoucí zdraví, ale zároveň se nestane číslem ve velice bolestivé statistice.

Článek převzat z portálu maminka.cz


Zpět do obchodu
Detail
Detail

Aktuality

Oblékejte své děti chytře

22.03.2018

Na českém trhu je v současné době velké množství firem, které nabízí levné oblečení pro děti a kojence. Několik řetězců je dokonce v každém větším městě. Nabízejí dětské oblečení za velmi nízké ceny, člověku se nechce ani věřit, že to za tuto cenu dokáže někdo vyrobit, protože dětské triko s obrázkem Star Wars nebo Minnie v ceně triička není jenom materiál na výrobu, cena práce, přeprava, ale i autorská práva Disney, která většinou tvoří až 20% ceny konečného produkt...

celý článek

Slevy dětského oblečení

11.01.2018

Tak jako každý rok po Vánocích, jsme pro Vás připravili více než 1000ks zlevněného dětského oblečení.

celý článek

Vánoční provoz a doručovací doby zásilek 2017/2018

07.12.2017

Vážené zákaznice, Vánoce se již kvapem blíží a některé z Vás s námi oslaví již sedmé Vánoce... :-) a tak jako každoročně si Vám dovolujeme připomenout, že v předvánočním čase se doručovací doba České pošty vzhledem k jejímu předvánočnímu vytížení protahuje až na dvojnásobek. Týden není v tuto dobu nic ojedinělého.....využívejte tedy raději dopravu balíčků kurýrní službou GLS, která je již téměř rok za stejnou cenu jako Pošta a zpravidla Vám balíček doručí do dvou až třech pracovních dnů.....

celý článek

Novinky na váš email