Aktuality

news-img.png

Česká pošta od zítřka opět zdražuje

31.07.2013Česká pošta od zítřka zdražujeZasílání dopisů a cenných psaní se už od čtvrtka 1. srpna lidem i firmám prodraží o dvě až tři koruny. Česká pošta (ČP) totiž zvedne cenu některých svých základních služeb, i když jí kvůli tomu bude hrozit postih od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

 „Průměrné české domácnosti se zdražení příliš nedotkne, ze svého ročního rozpočtu vydá navíc jen asi padesátikorunu,“ tvrdí mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Lidé totiž stále méně píší dopisy a přednost dávají esemeskám či chatování po internetu, což je pro ně podstatně levnější.

Po nynějším zdražení se propad počtu zásilek, jichž ročně ubývá zhruba půl miliardy, zřejmě ještě zvýší.

„Nemáme však příliš na vybranou. Ceny u listovních zásilek upravujeme po pěti letech, v jejichž průběhu zdražily energie a pohonné hmoty téměř o 40 procent,
zdůvodňuje zvýšení cen listovních zásilek Mravinac.

ČTÚ má výhrady

K tomuto kroku České pošty má ovšem vážné výhrady ČTÚ. Pošta jej sice letos 29. ledna informovala o záměru zdražit, ve svém návrhu však tehdy uvedla jiné ceny, než budou ve skutečnosti od 1. srpna platit.

O tomto faktu se ČTÚ dozvěděl až 18. června z médií. Začal proto zkoumat, jestli ČP neporušila zákon o poštovních službách, který jí stanoví oznámit ČTÚ každou změnu cen základních služeb nejméně 90 dnů před dnem, kdy ji hodlá provést.

„Český telekomunikační úřad je nadále přesvědčen, že příprava změny cen základních poštovních služeb neproběhla v souladu se zákonem. Proto při jejich faktickém uplatnění od 1. srpna zahájí státní kontrolu se všemi z toho vyplývajícími důsledky,“ řekl v úterý Právu mluvčí ČTÚ František Malina. To ale nic nemění na faktu, že od zítřka si lidé budou muset za poštovné připlatit.

Například obyčejné psaní do 50 gramů zdraží z dosavadních deseti na třináct korun, doporučený dopis do stejné váhy z 26 na 29 Kč a cenné psaní do 50 g bude stát 34 místo 32 korun.

Zákaznická karta: sleva z poštovného

Dopad zdražení má zmírnit Zákaznická karta České pošty. Za čtrnáct dnů si kartu objednalo dvacet tisíc klientů. Vítají ji zejména malé firmy, které nemají s ČP smlouvu, a přitom musejí rozesílat nemálo listovních zásilek,“ sdělil Právu Mravinac.

Například za obyčejné psaní budou držitelé karty od srpna platit jen o korunu více, při podání většího množství než deseti dopisů zaplatí za každý 10 korun, tedy stejně jako před zvýšením cen.

Doporučený dopis jim zdraží maximálně o dvě koruny a podání cenného psaní se neprodraží vůbec.

„S touto kartou získají klienti ČP i některé další výhody. Podání zásilky na poště bude pro ně rychlejší, protože již nebudou muset vyplňovat podací lístky. Zdarma jim ČP bude e-mailem zasílat potvrzení o dodání zásilek, chystá pro ně i některé další benefity,“ informoval Mravinac.

Detail
Detail

Aktuality

Oblékejte své děti chytře

22.03.2018

Na českém trhu je v současné době velké množství firem, které nabízí levné oblečení pro děti a kojence. Několik řetězců je dokonce v každém větším městě. Nabízejí dětské oblečení za velmi nízké ceny, člověku se nechce ani věřit, že to za tuto cenu dokáže někdo vyrobit, protože dětské triko s obrázkem Star Wars nebo Minnie v ceně triička není jenom materiál na výrobu, cena práce, přeprava, ale i autorská práva Disney, která většinou tvoří až 20% ceny konečného produkt...

celý článek

Slevy dětského oblečení

11.01.2018

Tak jako každý rok po Vánocích, jsme pro Vás připravili více než 1000ks zlevněného dětského oblečení.

celý článek

Vánoční provoz a doručovací doby zásilek 2017/2018

07.12.2017

Vážené zákaznice, Vánoce se již kvapem blíží a některé z Vás s námi oslaví již sedmé Vánoce... :-) a tak jako každoročně si Vám dovolujeme připomenout, že v předvánočním čase se doručovací doba České pošty vzhledem k jejímu předvánočnímu vytížení protahuje až na dvojnásobek. Týden není v tuto dobu nic ojedinělého.....využívejte tedy raději dopravu balíčků kurýrní službou GLS, která je již téměř rok za stejnou cenu jako Pošta a zpravidla Vám balíček doručí do dvou až třech pracovních dnů.....

celý článek

Novinky na váš email